Hel atrakcje i ciekawe miejsca. Co robić na Helu? Przedstawiam atrakcje dla dzieciciekawe atrakcje dla rodzin z dziećmi. Basen, deptak, fokarium, muzeum, latarnia morska, malownicze plaże i wiele ciekawych zakątków na Półwyspie Helskim, a przede wszystkim na samym koniuszku Polski czyli na Heluplaże na helu nad morzem

Hel atrakcje i ciekawe miejsca – widziane moimi oczami. Po spędzeniu tam łącznie 28 dni w ciągu 2 lat, mogę się pochwalić, że Hel poznałam naprawdę dobrze. Aczkolwiek chętnie tam powrócę, aby móc ponownie delektować się tymi cudownymi zakamarkami, poznać jeszcze więcej atrakcji półwyspu helskiego, móc wąchać te sosnowe lasy i poczuć ponownie  na twarzy kropelki słonej wody.

Wakacje nad polskim morzem są dla mnie sprawą bezdyskusyjną. Najpiękniejsze i najzdrowsze z uwagi na zawartość jodu w powietrzu, którego tak brakuje dzięki epoce lodowcowej, która wykonała niezły kawałek roboty i poskąpiła tego pierwiastka na terenie, na którym mieszkamy.

Hel i Bałtyk powoduje łomot w moim sercu. Kiedy słyszę szum morza i dostrzegam fale po pokonaniu 900 km, możecie mi tylko uwierzyć na słowo, że moja euforia sięga zenitu. Czuję wielki napływ szczęścia, który mogę porównać, jedynie do pokonania kolejnego etapu rozwoju któregokolwiek z moich dzieci.

Dziś chciałam zrobić podsumowanie dla tych, którzy zastanawiają się nad wakacjami na Helu. W kadrach i kilku słowach opisuję Hel atrakcje i ciekawe miejsca. Miasteczko ma swoje dwie twarze. Jedna to budynki, które niszczeją, a stanowią synonim byłego luksusu przetwórstwa rybnego z minionej epoki. Druga twarz to cudowne wielokilometrowe plaże, wydmy z niezwykłymi okazami roślin będącymi pod ochroną, muzeum rybołóstwa, klif morski, klimatyczne miasteczko, port i szereg innych atrakcji i ciekawych miejsc.

HEL ATRAKCJE I CIEKAWE MIEJSCA

Jadąc 34 km półwyspem helskim warto zatrzymać się na kilka godzin przed miejscowością Kuźnica na małym parkingu. Po prawej stronie rozpościera się wspaniały widok spokojnej zatoki puckiej, z której przy dobrej widoczności zobaczymy wiatraki, pływające ptactwo i malowniczo położoną Kuźnicę. Wiatraki kojarzą mi się od niedawna z energią odnawialną. Należy do niej też fotowoltaika, czyli nowoczesna przydomowa elektrownia solarna, która umożliwia zaoszczędzenie na rachunkach za prąd [powiem Wam w sekrecie, że projekt ten kusi mnie niezmiernie, gdyż w domu mamy wszystko na prąd, gdybyście byli również zainteresowani odsyłam po informację – zalety systemów fotowoltaicznych ]

Kuźnica

Na parkingu w Kuźnicy możemy przysiąść na wielkich głazach, o które uderzają co rusz delikatne fale morskie. Po przejściu na druga stronę ulicy i torów, pokonujemy pachnący las i po 2 minutach znajdujemy się na piaszczystej, prawie pustej plaży na otwartym morzu. Wakacje na Helu w tym roku spędziłam z dziećmi i moimi rodzicami. Dzięki podróżowaniu kamperem, mogliśmy przenocować w tym urokliwym miejscu. Poranek spędziliśmy delektując się kawą na nadmorskich wielkich kamieniach.

kuźnica widok

zatoka pucka kuźnica

półwysep helski kuźnica zatoka pucka

i druga strona:

plaża w kuźnicy

wakacje z dzieckiem z psem na helu

wakacje z dzieckiem na helu

kuźnica mapa półwysep helski parking

źródło: wikipedia.org

W drodze na Hel można zatrzymać się na spacer po molo w Jastarni.

Na półwyspie helskim znajdziecie tysiące miejsc noclegowych. Od luksusowych w Juracie, po wygodne przyczepy kempingowe do wynajęcia i pola namiotowe, 20 metrów od drewnianej promenady helskiej. Z niej bezpośrednio możecie dojść do samego koniuszka Polski. Spacer tutaj to czysta przyjemność. / więcej zdjęć z koniuszka kraju możecie zobaczyć we wpisie z ubiegłego roku – Tam gdzie niebo z ziemia się styka /

hel atrakcje i ciekawe miejsca

deptak na plaży na Helu

a plaże …. od tych, z masą ludzi / jednak nigdy aż tak przepełnione nie są jak np. we Władysławowie / po praktycznie puste. My jesteśmy zwolennikami tych drugich. Lubimy bardzo długie spacery piaszczystą plażą, okalaną wydmami, z których zwykliśmy wracać melexem, których na pęczki jest na Helu.

hel atrakcje i ciekawe miejsca z dzieckiem

Co robić na Helu?

Moim zdaniem na Helu nie można się nudzić. Kilometry czystych plaż, zbieranie muszelek, których na Helu nie brakuje. Przejazdy melexem, spacer lasem na klif, delektowanie się zachodem słońca.

wakacje nad polskim morzem z dzieckiem

melexy na helu środek transportu półwysep helski

CO WARTO ZOBACZYĆ NA HELU

Fokarium

Punkt pierwszy to fokarium. Za jedyne 5 zł możemy podziwiać te niesamowite zwierzęta.

atrakcje na helu fokarnia

fokarnia hel

co zobaczyć na helu

atrakcje dla dzieci nad morzem hel

Kierując się w prawo po wyjściu z fokarium, polecam spacer z widokami wzdłuż plaży. Drugi drewniany deptak jest usytuowany na podwyższeniu, z zabudowanymi „budkami” widokowymi. Dalej dochodzimy do ryby wykonanej z plastikowych butelek, oraz papierowego morświna. Zwiedzić można również  niewielki Dom Morświna i pooglądać galerię zdjęć na świeżym powietrzu.

deptak na helu

atrakcje nad morzem hel

ciekawe miejsca nad morzem bałtyckim hel

co można zwiedzić na półwyspie helskim mierzeja helska

hel atrakcje i ciekawe miejsca

najlepsze atrakcje na helu

Latarnia morska na Helu

196 schodów czeka na Was w latarni morskiej, można pokusić się o wypożyczenie lornetki, bo widoki są piękne ! Nela dopiero w tym roku doczekała się możliwości podziwiania panoramy, gdyż wstęp jest dla dzieci od 4 roku życia, a jej niewiele już brakuje 🙂

latarnia morska na helu

latarnia morska hel

Muzeum rybołóstwa

Przy porcie w byłym ewangelickim kościele mieści się Muzeum. Można się w nim zapoznać z historią połowów. Jest w nim szklana podłoga, po której chodziliśmy jak po rozżarzonych węgielkach 🙂 Muzeum dla dzieci przygotowało kilka atrakcji. Jest gigantyczny tablet, na którym można układać kształty różnych gatunków ryb, wielkie klocki na magnesach, zbudowany z drewnianych klocków port, który można przebudować. Na wieżę widokową jest winda, dzięki czemu można wjechać na sam szczyt z wózkiem. A widok, chyba nawet ciekawszy niż z latarni morskiej – na miasto, port i plaże od strony zatoki puckiej. Na dziedzińcu znajduje się wystawa starych łodzi i statków.

muzeum rybołóstwa Hel

Port w Helu

port hel

port na helu

co warto zobaczyć na helu

hel atrakcje i ciekawe miejsca

Klif helski

Jedno z wielu wejść na plaże – przy ul. Steyera i Kaszubskiej, koło garaży wiedzie do klifu. Droga prowadzi przez las, im głębiej, tym mamy wrażenie, że jest prastary, z miękkim mchem jak poduszka i powykręcanymi niskimi gałązkami krzewinek i niskich drzewek. Byłam tam po raz pierwszy i zakochaliśmy się w tym miejscu.

lasy nad morzem bałtyckim

gdzie się wybrać nad morze

co zobaczyć na mierzei helskiej

najciekawsze miejsca na helu

hel c warto zobaczyć

klif helski wydmy

najpiękniejsze plaże nad morzem bałtyckim

plaże na helu nad morzem

wakacje noclegi na helu

wydmy nad bałtykiem na helu

wydmy nad morzem bałtyckim

Pamiątki z Helu

Komercyjne, kiczowate, niespotykane, te co w duszy zapadają… od koloru do wyboru 🙂 Całkiem tanie, jak mój pierścionek z masy perłowej za 3 zł oraz niespotykane, unikatowe i bardzo drogie.

produkty z masy perłowej pamiątki znad morza

pamiątki znad morza

foki hel

Atrakcje dla rodzin z dziećmi

A co można robić kiedy zimno i deszczowo? Polecamy aquapark w Redzie z rekinami / wpis – Aquapark Reda / – basen z rwącym potokiem, wulkanem, statkiem i wieloma zjeżdżalniami oraz wielka sala zbaw z klockami lego, papugarnia oraz pasaż handlowo-gastronomiczny.

Czy są inne ciekawostki na Helu ? Zapewne. Spisałam tylko garstkę, które sfotografowałam i najbardziej utkwiły mi w pamięci – Hel atrakcje i ciekawe miejsca.