Hel atrakcje i ciekawe miejsca. Co robić na Helu? Przedstawiam atrakcje dla dzieci i ciekawe atrakcje dla rodzin z dziećmi. Basen, deptak, fokarium, muzeum, latarnia morska, malownicze plaże i wiele ciekawych zakątków na Półwyspie Helskim, a przede wszystkim na samym koniuszku Polski czyli na Helu.
Hel atrakcje i ciekawe miejsca – widziane moimi oczami. Po spędzeniu tam łącznie 28 dni w ciągu 2 lat, mogę się pochwalić, że Hel poznałam naprawdę dobrze. Aczkolwiek chętnie tam powrócę, aby móc ponownie delektować się tymi cudownymi zakamarkami, poznać jeszcze więcej atrakcji półwyspu helskiego, móc wąchać te sosnowe lasy i poczuć ponownie na twarzy kropelki słonej wody.
Wakacje nad polskim morzem są dla mnie sprawą bezdyskusyjną. Najpiękniejsze i najzdrowsze z uwagi na zawartość jodu w powietrzu, którego tak brakuje dzięki epoce lodowcowej, która wykonała niezły kawałek roboty i poskąpiła tego pierwiastka na terenie, na którym mieszkamy.
Hel i Bałtyk powoduje łomot w moim sercu. Kiedy słyszę szum morza i dostrzegam fale po pokonaniu 900 km, możecie mi tylko uwierzyć na słowo, że moja euforia sięga zenitu. Czuję wielki napływ szczęścia, który mogę porównać, jedynie do pokonania kolejnego etapu rozwoju któregokolwiek z moich dzieci.
Dziś chciałam zrobić podsumowanie dla tych, którzy zastanawiają się nad wakacjami na Helu. W kadrach i kilku słowach opisuję Hel atrakcje i ciekawe miejsca. Miasteczko ma swoje dwie twarze. Jedna to budynki, które niszczeją, a stanowią synonim byłego luksusu przetwórstwa rybnego z minionej epoki. Druga twarz to cudowne wielokilometrowe plaże, wydmy z niezwykłymi okazami roślin będącymi pod ochroną, muzeum rybołóstwa, klif morski, klimatyczne miasteczko, port i szereg innych atrakcji i ciekawych miejsc.
HEL ATRAKCJE I CIEKAWE MIEJSCA
Jadąc 34 km półwyspem helskim warto zatrzymać się na kilka godzin przed miejscowością Kuźnica na małym parkingu. Po prawej stronie rozpościera się wspaniały widok spokojnej zatoki puckiej, z której przy dobrej widoczności zobaczymy wiatraki, pływające ptactwo i malowniczo położoną Kuźnicę. Wiatraki kojarzą mi się od niedawna z energią odnawialną. Należy do niej też fotowoltaika, czyli nowoczesna przydomowa elektrownia solarna, która umożliwia zaoszczędzenie na rachunkach za prąd [powiem Wam w sekrecie, że projekt ten kusi mnie niezmiernie, gdyż w domu mamy wszystko na prąd, gdybyście byli również zainteresowani odsyłam po informację – zalety systemów fotowoltaicznych ]
Kuźnica
Na parkingu w Kuźnicy możemy przysiąść na wielkich głazach, o które uderzają co rusz delikatne fale morskie. Po przejściu na druga stronę ulicy i torów, pokonujemy pachnący las i po 2 minutach znajdujemy się na piaszczystej, prawie pustej plaży na otwartym morzu. Wakacje na Helu w tym roku spędziłam z dziećmi i moimi rodzicami. Dzięki podróżowaniu kamperem, mogliśmy przenocować w tym urokliwym miejscu. Poranek spędziliśmy delektując się kawą na nadmorskich wielkich kamieniach.
i druga strona:
W drodze na Hel można zatrzymać się na spacer po molo w Jastarni.
Na półwyspie helskim znajdziecie tysiące miejsc noclegowych. Od luksusowych w Juracie, po wygodne przyczepy kempingowe do wynajęcia i pola namiotowe, 20 metrów od drewnianej promenady helskiej. Z niej bezpośrednio możecie dojść do samego koniuszka Polski. Spacer tutaj to czysta przyjemność. / więcej zdjęć z koniuszka kraju możecie zobaczyć we wpisie z ubiegłego roku – Tam gdzie niebo z ziemia się styka /
deptak na plaży na Helu
a plaże …. od tych, z masą ludzi / jednak nigdy aż tak przepełnione nie są jak np. we Władysławowie / po praktycznie puste. My jesteśmy zwolennikami tych drugich. Lubimy bardzo długie spacery piaszczystą plażą, okalaną wydmami, z których zwykliśmy wracać melexem, których na pęczki jest na Helu.
Co robić na Helu?
Moim zdaniem na Helu nie można się nudzić. Kilometry czystych plaż, zbieranie muszelek, których na Helu nie brakuje. Przejazdy melexem, spacer lasem na klif, delektowanie się zachodem słońca.
CO WARTO ZOBACZYĆ NA HELU
Fokarium
Punkt pierwszy to fokarium. Za jedyne 5 zł możemy podziwiać te niesamowite zwierzęta.
Kierując się w prawo po wyjściu z fokarium, polecam spacer z widokami wzdłuż plaży. Drugi drewniany deptak jest usytuowany na podwyższeniu, z zabudowanymi „budkami” widokowymi. Dalej dochodzimy do ryby wykonanej z plastikowych butelek, oraz papierowego morświna. Zwiedzić można również niewielki Dom Morświna i pooglądać galerię zdjęć na świeżym powietrzu.
Latarnia morska na Helu
196 schodów czeka na Was w latarni morskiej, można pokusić się o wypożyczenie lornetki, bo widoki są piękne ! Nela dopiero w tym roku doczekała się możliwości podziwiania panoramy, gdyż wstęp jest dla dzieci od 4 roku życia, a jej niewiele już brakuje 🙂
Muzeum rybołóstwa
Przy porcie w byłym ewangelickim kościele mieści się Muzeum. Można się w nim zapoznać z historią połowów. Jest w nim szklana podłoga, po której chodziliśmy jak po rozżarzonych węgielkach 🙂 Muzeum dla dzieci przygotowało kilka atrakcji. Jest gigantyczny tablet, na którym można układać kształty różnych gatunków ryb, wielkie klocki na magnesach, zbudowany z drewnianych klocków port, który można przebudować. Na wieżę widokową jest winda, dzięki czemu można wjechać na sam szczyt z wózkiem. A widok, chyba nawet ciekawszy niż z latarni morskiej – na miasto, port i plaże od strony zatoki puckiej. Na dziedzińcu znajduje się wystawa starych łodzi i statków.
Port w Helu
Klif helski
Jedno z wielu wejść na plaże – przy ul. Steyera i Kaszubskiej, koło garaży wiedzie do klifu. Droga prowadzi przez las, im głębiej, tym mamy wrażenie, że jest prastary, z miękkim mchem jak poduszka i powykręcanymi niskimi gałązkami krzewinek i niskich drzewek. Byłam tam po raz pierwszy i zakochaliśmy się w tym miejscu.
Pamiątki z Helu
Komercyjne, kiczowate, niespotykane, te co w duszy zapadają… od koloru do wyboru 🙂 Całkiem tanie, jak mój pierścionek z masy perłowej za 3 zł oraz niespotykane, unikatowe i bardzo drogie.
Atrakcje dla rodzin z dziećmi
A co można robić kiedy zimno i deszczowo? Polecamy aquapark w Redzie z rekinami / wpis – Aquapark Reda / – basen z rwącym potokiem, wulkanem, statkiem i wieloma zjeżdżalniami oraz wielka sala zbaw z klockami lego, papugarnia oraz pasaż handlowo-gastronomiczny.
Czy są inne ciekawostki na Helu ? Zapewne. Spisałam tylko garstkę, które sfotografowałam i najbardziej utkwiły mi w pamięci – Hel atrakcje i ciekawe miejsca.
od dawna marzy mi się Hl, bo co kilka razy byliśmy w Kołobrzegu bo tam mamy rodzinę. Dzieki Twoim zdjęciom podoba mi się jeszcze bardziej. Tworzycie taka fajna rodzinę, tak dobrze się na Was patrzy, jakbym Was znała 🙂
w Kołobrzegu byłam jako nastolatka z rodzicami, podobał mi się nadmorski deptak, pozdrawiam cieplutko Madziu 🙂
Super, zobaczymy co my zwiedzimy ciekawego 🙂
czekam z niecierpliwocią na Wasza relację ! i życzę samych słonecznych dni na wakacjach
Hehehe 🙂 Gdzie mozna znalexc relacje?
Fokarium pamietam i chetnie bym tam wróciła by pokazać młodemu, mnie zawsze urzekały plaże na Helu piekne i mniej na nich ludzi
zdecydowanie mniej ludzi, Osobiście nie przepadam za plażami, kiedy leży koc koło koca brrr 🙂
Ale super! My zawsze wybieramy Międzyzdroje, ale narobiłaś mi ochoty, żeby następnym razem zmienić miejscowkę 🙂
Na Helu byłam jakieś 10 lat temu 🙂 Przeraża mnie odległość od Gdańska, gdzie zwykle stacjonujemy podróżując samolotem z UK 🙂 Oczywiście niezaprzeczalnie Hel jest przepiękny, zresztą, jak całe Wybrzeże Bałtyckie 🙂 Piękne zdjecia!
Byłam na Helu wieki temu. Pora to zmienić 🙂
My jadąc na Hel staramy się pozwiedzać pozostałości bunkrów powojennych i inne tego typu atrakcje militarne. Dlatego jeśli wybieramy się w tamte rejony, to najchętniej na D-DAY HEL. Wtedy są i rekonstrukcje bitewne pokazywane. Całą rodzinką uwielbiamy takie klimaty!
Byliśmy dwa razy i stricte docieraliśmy na sam koniuszek, nie zwiedzaliśmy miasteczek wcześniejszych 🙂
Mojej córce bardzo się podobało w fokarium 🙂
Tak się składa ,że w okresie wakacyjnym jest najmniej jodu w powietrzu.
Jednak więcej chyba niż na Podkarpaciu 🙂
Jestem tam co roku i za kwadrans też tam będę…😏