Jak rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka? To bardzo proste! Podsyłam Ci wskazówki, które pozwolą uniknąć pomyłki na drodze do wyzdrowienia Twojego dziecka. Pamiętaj! Kaszel suchy zupełnie inaczej traktujemy niż kaszel mokry

jak rozpoznać u dziecka rodzaj kaszlu - kaszel mokry czy suchy

– Pani Doktor, a co na kaszel?

– A kaszel suchy czy mokry?

… i zaczynają się schody, a Twój wzrok woła o pomstę do nieba! Kasze to kaszel i kropka. Poproszę o dobry lek, a najlepiej od razu antybiotyk, bo tylko to działa na moje dziecko!

STOP! Nie tędy droga! Nie bądź wyroczną i nie podejmuj decyzji za pediatrę. Owszem, lekarz to też człowiek i nie jest nieomylny (dla przypomnienia wpis: Po czym poznać dobrego pediatrę? 5 sztampowych zachowań lekarzy, którym mówię NIE) jednak, kiedy odpowiemy solidnie na każde jego pytanie, nakieruje nas, zbada dziecko i przypisze odpowiedni lek, niekoniecznie antybiotyk! Bo musimy wiedzieć, że na wirusy antybiotyki nie działają! Więc leczenie przeziębienia, kataru czy niepowikłanej grypy antybiotykiem jest bezcelowe.

KASZEL SUCHY CZY MOKRY?

Jak rozpoznać rodzaj kaszlu dziecka?

Temat ten, chcę Wam zgłębić świeżo po przebyciu grypy u mnie i mojej trójki dzieci. O ile przeziębienia są nam obce i właściwie nie kojarzę, kiedy ostatnio ktoś z nas był chory, o tyle wirus przyczłapał do nas na dobre i długo się z nim męczyliśmy. Co więcej, osobiście do tej pory zmagam się z osłabieniem i drapaniem w gardle. Przez ostatnie 3 tygodnie odwiedziliśmy trzy razy pediatrę i co zabawne, non stop lekarze zmieniali leki. Odpukać pochodzące z tej samej grupy. Przy ostatniej wizycie pani doktor przypomniała mi o syropie, który już niejednokrotnie nam pomógł, ale o tym poniżej.

jak pomóc dziecku przy suchym kaszlu - mokry czy suchy kaszel

Przez okres choroby miałam u mojej rodziny do czynienia z obydwoma rodzajami kaszlu. Co więcej, przez większą część grypy marzyłam o kaszlu mokrym, bo wirus spowodował bardzo silny, uporczywy kaszel suchy, który nasilał się nocą, przez który nie mogliśmy spać, jeść i byliśmy naprawdę wyczerpani! Po rozmowach z pediatrami i wysłuchawszy wypowiedzi na temat rodzaju kaszlu przez lekarkę  w sieci, pomyślałam, że zgromadziłam taki zakres wiedzy, że chętnie się z Wami tym podzielę.

Zarówno kaszel suchy, jak i mokry pełni rolę naturalnego mechanizmu obronnego i służy oczyszczaniu dróg oddechowych.

Ze względu na produktywność, kaszel u dzieci dzielimy na:

  • kaszel suchy (nie towarzyszy mu odkrztuszanie lub jest ono bardzo utrudnione)
  • kaszel mokry (wykrztuśny, wilgotny, produktywny)

Rozróżnienie, jaki rodzaj kaszlu się rozwinął w organizmie dziecka i dorosłego ma duże znaczenie, ponieważ inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej kaszel mokry.

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, tylko objawem. Dlatego słysząc, że nasze dziecko kaszle, powinniśmy go do tego zachęcać, gdyż  jest naturalny odruch służący oczyszczeniu dróg oddechowych.

Kaszel suchy oznacza początek infekcji lub w niektórych przypadkach alergię, reakcję na niektóre leki lub astmę. Kaszel suchy wymaga podawania leków przeciwkaszlowych lub antyalergicznych. Dziecku musimy podawać bardzo często coś do picia, optymalny tu będzie napar z lipy z dodatkiem miodu, ciepła woda lub też domowe syropy np. z cebuli. Najważniejsze, aby nie dopuścić do przesuszenia gardła, bo w takiej sytuacji kaszel się tylko nasili.

Kaszel mokry natomiast jest sygnałem infekcji, od powierzchownych przeziębień po poważne zakażenia. Wymaga podania leków wykrztuśnych o dobrym składzie, chętnie na bazie naturalnych składników np. wyciągu z liści bluszczu.

Jak rozpoznać kaszel suchy u dziecka?

Suchy kaszel jest bardzo męczący, mamy wrażenie, że w gardle znajduje się jakby łaskoczące piórko, co powoduje notoryczne pokasływanie. Kaszel suchy bardzo męczy dorosłego, a tym bardziej dziecko. W jego przypadku słyszymy jakby szczekanie lub pianie i nie powoduje on odkrztuszania wydzieliny. Kaszel suchy drapie gardło, doprowadza do łez i jest często bolesny. Bardzo często odczuwalny może być też suchy kaszel w pozycji leżącej oraz w trakcie  wysiłku fizycznego.

Najlepszym sposobem jest zastosowanie różnych metod domowych i wskazanych przez lekarza, który ma na celu zamianę bardzo uciążliwego kaszlu suchego na produktywny kaszel mokry i ułatwianie odkrztuszania wydzieliny.

jak odróżnić suchy kaszel od mokrego u małego dziecka

Jak rozpoznać kaszel mokry u dziecka?

Kaszel mokry słychać z wnętrza chorego, jest bulgoczący, mocny. Jego charakterystyczną cechą jest wydzielina – lepka i gęsta; najczęściej biała, żółta lub zielonkawaKaszel mokry nazywany jest produktywnym i należy zachęcać dziecko do częstego odksztuszania, celem pozbycia się zalegającej wydzieliny. Ten rodzaj kaszlu możemy nazwać naszym sojusznikiem w drodze do wyzdrowienia, gdyż dzięki niemu z gardła, krtani i tchawicy, czy też oskrzeli i płuc usuwana jest tworząca się tam podczas procesu zapalnego wydzielina wraz z żywymi i martwymi drobnoustrojami, które wywołały chorobę. Uwaga! Na kaszel mokry nie podaje się leków hamujących odruch kaszlu, aby nie zatrzymywać wydzieliny w drogach oddechowych.

PODSUMOWUJĄC: Kaszel suchy łagodzimy, blokujemy przez domowe napary i dobre łagodzące syropy, a kaszel mokry często odkrztuszamy, aby oderwać wydzielinę. Niezastąpione są tu leki np. na bazie naturalnym typu bluszcz.  Przykładem może tu być syrop Hederasal, który osobiście znam od 2017 roku, a który mogę Wam zaprezentować i polecić dzięki uprzejmości marki Herbapol Wrocław SA, z którą podjęłam współpracę.

hederasal syrop na mokry kaszel wykrztuśny na bazie bluszczu

Wśród najlepszych domowych mikstur, które od lat stosuje polecam Wam:

Syrop z czosnku i cytryny na miodzie – domowy, naturalny antybiotyk na wzmocnienie dla dzieci

syrop z czosnku i cytryny Domowy syrop na wzmocnienie dla dzieci

 

 

 

 

Syrop z marchewki na kaszel dla dzieci- skuteczna broń w napadzie kaszlu

domowy syrop z marchewki na kaszel

 

 

 

 

Moje domowe sposoby na katar u dziecka – 8 prostych zabiegów

domowe sposoby na katar u dziecka

 

 

 

 

 

Kaszel suchy to szczekanie, pianie, salwy nieustajacego kasłania, podrażnione bardzo bolące gardło u dziecka. 

Kaszel mokry to bulgotanie wydobywające się z  wewnątrz młodego ciałka i towarzysząca mu brzydka wydzielina. 

Mam nadzieję, że te proste wskazówki pozwolą Wam odtąd bez przeszkód rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka i u siebie.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: