Niewątpliwie jest to najlepsza polska saga średniowieczna. Lilie Królowej jako wielotomowa powieść liczy już 4 tomy! Lucyna Olejniczak uwodzi nas słowem i przenosi do średniowiecznego Krakowa. Książki są wielowątkowe, wyjątkowe, budzące wiele emocji. 

Lilie Królowej to saga średniowieczna Lucyny Olejniczak – napisana z rozmachem opowieść udowadniająca, że ludzkie emocje niezależnie od czasów są zawsze takie same. 

Najlepsza saga rodzinna Lilie Królowej tom 1 Siostry recenzja

Saga średniowieczna Lilie Królowej Lucyny Olejniczak z tłem historycznym jawi się jak baśń, okraszona emocjami i pragnieniami, które skrywa każde kobiece serce, bez względu na miejsce i czas w którym żyje. 

Akcja książek Lucyny Olejniczak rozpoczyna się w 1382 roku. Przez 4 tomy sagi towarzyszymy 2 młodym kobietom, obserwując ich często pokrętne i ciężkie losy  przez ponad 40 lat ich życia. Milda i Amalia – bohaterki powieści różni niemal wszystko. Pochodzące z dwóch skrajnie odmiennych środowisk, wychowane w różnorodny sposób, a co więcej, mające inne pragnienia, predyspozycje, talenty i zupełnie różne charaktery. Los sprawia, że obydwie po wielu perypetiach życiowych, jako młode dziewczynki trafiają jako dwórki przyszłej Królowej na Wawel i stają się sobie bliższe niż siostry.

Milda skrywa przed ludźmi w sercu sekret, który wywodzi się z jej pochodzenia, wychowania i predyspozycji. Posiada umiejętność ziołolecznictwa i dar jasnowidzenia, potępiany i niezrozumiany przez większość, a więc i solidnie ukrywany. Z kolei Amalia, również ma tajemnicę związaną ze swoim pochodzeniem, którą próbuje rozwikłać, ściśle powiązaną z samą Królową, a która przewija się w każdym tomie.

W powieści obserwujemy również zmagania emocjonalne i walkę ze słabościami Jadwigi Andegaweńskiej – przyszłej Królowej Polski, która jako bardzo młoda dziewczyna, w zastępstwie swojej starszej siostry, opuszcza rodzinny kraj, aby wkrótce piastować zaszczytne stanowisko w Polsce i wyjść za mąż za dużo starszego, pogańskiego wojownika Jagiełłę (przyszłego Króla), mimo, że młodzieńcze serce trzepoce w innym kierunku. W III tomie wspieramy i łączymy się myślami z Jadwigą, wspólnie przeżywając i marząc  o  potomstwu.

Rolę trzecioplanową w sadze Lilie Królowej piastuje brat Mildy dzielny wojownik Varnas, który przysiągł zemstę Krzyżakom za napaść i spalenie jego rodzinnej wioski. Wraz z nim opłakujemy w I tomie jego utalentowaną małżonkę, nieustannie mu kibicując w zmaganiach.

Lili Królowej powieść historyczna średniowieczna saga Lucyna Olejniczak ksiązki tom IV Wilczyce Tom I siostry

Lilie Królowej Lucyny Olejniczak to wstawiona w historyczne ramy średniowiecznej rzeczywistości opowieść, która w marcu 2024 doczekała się IV tomu.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński dwukrotnie zostałam wyróżniona jako patron medialny książek – tomu II oraz IV, który właśnie trafia do księgarń.

saga historyczna Olejniczak Lucyna - powieść z tłem historycznym ksiązka średniowiecze polska Kraków Lilie Królowej

Przez IV tomy średniowiecznej sagi towarzyszymy życiu młodym kobietom, poczynając od momentu, kiedy dziewczynki miały 8 lat, poprzez ich nastoletnie życie, aż do statecznych, ale nie zawsze szczęśliwych żon i matek. Milda i Amalia pomimo wielu przeciwności losu i odległości, która ich nieraz dzieli, zawsze się wspierają. Ich dzieci, kiedy dorosną, pomimo, że różnią się jak ogień i woda to ścieżki życiowe okażą się bardzo podobne.

Nieustannie Lucyna Olejniczak wplata do powieści wątki historyczne. Dzięki jej wyobraźni i wiedzy przenosimy się na średniowieczne uliczki krakowskie, poznajemy ówczesny rynek, Wawel, Kazimierz, dawne dzieje ubogiego ludu oraz wystawne życie dworskie,  niepozbawione intryg i układów.

Każdy tom powieści Lilie Królowej jest naprawdę imponująco gruby, co nie oznacza, że dłuży się i wlecze. Jest wręcz przeciwnie! Lucyna Olejniczak ma dar opowiadania.

LILIE KRÓLOWEJ KSIĄŻKI LUCYNY OLEJNICZAK

Kolejność czytania:

  • Tom I Siostry
  • Tom II Wiedźmy
  • Tom III Matki
  • Tom IV Wilczyce

Lilie Królowej saga historyczna Tom I Siostry Tom II Wiedźmy

Lilie Królowej Tom III Matki Tom IV Wilczyce - nowy tom Olejniczak Lucyna Lilie Królowej saga średniowieczna

Przeczytałam już kilka książek Lucyny Olejniczak i moim sercu na zawsze pozostanie również inna saga pisarki – Kobiety z ulicy Grodzkiej /recenzja – do przeczytania tutaj/


Dla podobnych do mnie – książkoholików, ubóstwiających długie baśniowe książki z tłem historycznym, mam niespodziankę.

Chcę trzem  z Was przekazać komplet – 2 pierwszych tomów powieści Lucyny Olejniczak – sagi Lilie Królowej

Jeśli jesteś zainteresowana otrzymaniem powieści Lilie Królowej – proszę o wpisanie w komentarzu książki, którą ostatnio czytałaś, maksymalnie do dnia 7 kwietnia do północy. 

Kiążki traią w ręce:

  • Ewy – dziękuję za podpowiedzi, zapisuję 2 tytuły 🙂
  • aagnieszkaa1 – dziękuję za recenzję!
  • Anna Wójcik – dziękuję Aniu, że tyle lat ze mną jesteś na profilu FB i Instagramie Wkawiarence

Lilie Królowej  książki Lucyny Olejniczak zapadają w myśli i trudno o nich zapomnieć. I pomimo ponad 500 stron każdego tomu (IV tom ma 648 stron) powieści historycznej ma się ochotę na więcej i więcej…