Bieszczady – atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Spośród wielu, różnego typu miejsc, do których warto wybrać się z dzieckiem w Bieszczadach, wybrałam 18 ciekawych miejsc, w których nie znajdziecie breloczka made in China, huggiego wuggiego, plastikowej tandety i kawy z automatu wątpliwej jakości. W zamian – serwuje Wam atrakcje dla rodzin z dziećmi w Bieszczadach, w których zatrzymał się czas, a w kilku wszechobecna cisza przełamywana szczekaniem rogacza i trelem ptaków zachwyci Was swoją głębią. Niektóre miejsca można zwiedzać w towarzystwie psa. Polecę Wam też klimatyczne miejsce noclegowe w Bieszczadach, które stanowi fajny punkt wypadowy na całodzienne wypady. 

Bieszczady atrakcje dla dzieci -  ciekawe miejca, Bieszczady dla dzieci, opis lokalnych atrakcji torfowisko żubry wodospad zoo

Bieszczady - atrakcje dla rodzin z dziećmi-16 magicznych miejsc w Bieszczadach - co warto zobaczyć w Bieszczadach - Bieszczady dla dzieci - Bieszczady z psem

Bieszczady atrakcje dla dzieci i nie tylko…

co warto zobaczyć w solinie - atrakcje dla dzieci BIeszczady Każdy rejon w Polsce ma swoją tajemnicę. Jednak nic nie jest tak mroczne i pełne niedopowiedzeń jak magiczne Bieszczady. I jeśli nie jesteś z podkarpacia chcę Cię uświadomić – Rzeszów to nie Bieszczady, a Solina to nie jedyne fajnie miejsce w tym rejonie, za to najbardziej komercyjne. Owszem, warto Solinę odwiedzić, przespacerować się po tamie, lub pod nią, coś przekąsić i wybrać się na wycieczkę rowerkiem wodnym lub statkiem. Jednak uprzedzam – ceny są na poziomie….Wenecji 🙂 (porównałam – miejsca parkingowe, breloczki i inne chińskie pamiątki dostępne w obydwóch miejscach, a nawet i jedzenie, polemizowałabym nawet odnośnie miejsca noclegowego nad zaporą).

Solina – kolejka linowa

W lipcu 2022 roku została uruchomiona nowa atrakcja – kolej gondolowa. Na ponad 1,5-kilometrowej trasie kolei widokowej, przebiegającej nad zaporą w Solinie, zamontowanych zostało 25 gondoli. Każdy z wagoników pomieści 8 osób. Stacja początkowa znajduje się przy solińskim deptaku, natomiast stacja końcowa kolejki usytuowana jest na górze Jawor w wieży widokowej.  Można z niej można oglądać spektakularne widoki panoramy Bieszczad i Jeziora Solińskiego.

co warto zobaczyć w solinie - atrakcje dla dzieci Solina

gdzie pojechać w Bieszczadach - atrakcje dla rodzin z dziećmi - ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cała relacja z Tajemniczej Solinyparku rozrywki dla całej rodziny, stacji Jawor, jedynego SkyWalk w Polsce oraz przejazdu kolejką gondolową wraz z cennikiem i godzinami otwarcia znajdziesz w poniższym wpisie – kliknij na obrazek lub tytuł:

najlepszy park rozrywki na podkarpaciu - Tajemnicza Solina w Bieszczadach

Magiczne miejsce na mapie Podkarpacia – atrakcja dla dzieci i dorosłych   /klik/

Bieszczady atrakcje dla dzieci i dorosłych

18 magicznych miejsc w Bieszczadach bez chińskich pamiątek i komercji

1. ZAGRODA ŻUBRÓW BIESZCZADY – MUCZNE

Zagroda pokazowa żubrów znajduje się na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, w leśnictwie Muczne. Bardzo łatwo do niej trafić, gdyż trudno pominąć duży plakat informujący w którą stronę należy się kierować. W zagrodzie żubrów byliśmy już dwukrotnie i zapewniam, że jest to bardzo ciekawa atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Bieszczady atrakcje dla rodzin z dziećmi - Muczne Stuposiany Ustrzyki Lutowiska

Bieszczady - atrakcje dla rodzin z dziećmi-16 magicznych miejsc w Bieszczadach - co warto zobaczyć w Bieszczadach - Bieszczady dla dzieci

ZAGRODA ŻUBRÓW BIESZCZADY - MUCZNE- Zagroda pokazowa żubrów Nadleśnictwo Stuposiany leśnictwo Muczne

Zwiedzanie zagrody żubrów jest bezpłatne, podobnie jak parking. Przez siedem dni w tygodniu możemy podziwiać dostojne zwierzęta. Mają one stworzoną namiastkę warunków naturalnych, czyli las, łąkę a przez środek przepływa nawet potok. Zagroda ma 7 ha powierzchni więc żubry mają dużo swobody. Będąc w odwiedzinach u żubrów w Mucznem kilka dni temu, próbowaliśmy też wypatrzyć młode, ale niestety się przed nami pochowały. Może Wy będziecie mieć więcej szczęścia. Do podziwiania zwierząt przygotowano zadaszone 2 platformy widokowe, z których możemy je wygodnie podglądać. Co więcej, na teren obiektu można wejść z pieskami na smyczy, co dla nas jest szczególnie istotne.

2. PLENEROWE MUZEUM WYPAŁU WĘGLA DRZEWNEGO 

W drodze do Mucznego np. do Zagrody Żubrów warto się zatrzymać w Plenerowym Muzeum Wypału Węgla Drzewnego. Na niewielkim terenie wybudowano ekspozycję przedstawiającą dwa różne sposoby produkcji węgla drzewnego. Postawiono retorty i mielerz, a dokładnie jego przekrój. Obok został postawiony typowy barak, który był zamieszkiwany przez wypalaczy. Z historią, ciekawostkami i tradycją wypału można się zapoznać dzięki ustawionym tu tablicom edukacyjnym. Dymiące retorty jeszcze nie tak dawno stanowiły stały element bieszczadzkiego pejzażu. Kiedy odwiedzałam Bieszczady jeszcze 15 lat wstecz, bardzo często się na nie napotykałam.

PLENEROWE MUZEUM WYPAŁU WĘGLA DRZEWNEGO  - atrakcje w Bieszczadach dla rodzin z dziećmi

Dymiące retorty w Bieszczadach

3. TORFOWISKO TARNAWA – niezwykłe miejsce w Bieszczadach w które warto pojechać z dzieckiem

Torfowisko Tarnawa w Bieszczadach jest to ciekawa atrakcja dla dzieci. Na 6 ha znajduje się wytyczona, ogrodzona kładka urozmaicona wieloma punktami o charakterze edukacyjnym, a po lewej rozpościera się krajobraz wspaniałych połonin. Moje dzieci były zachwycone otwierając poszczególne tabliczki, pod którymi znajdowało się zdjęcie i opis. Poszukiwaliśmy danej rośliny, co sprawiło nam dużo frajdy. Torfowisko Tarnawa Mniejsze wzdłuż deptaku to około 600 m spacer. Dlatego po jego przejściu czuliśmy wszyscy niedosyt. Na szczęście jest jeszcze … Torfowisko Większe.

Torfowisko Tarnawa Bieszczady - ścieżka edukacyjna, kładka - ciekawe atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Torfowisko Tarnawa Bieszczdy - ścieżka edukacyjna, kładka - gdzie warto pojechać w Bieszczadach - miejsca w Bieszczadach Muczne Stuposiany Bukowiec Tarnawa

Torfowisko Tarnawa - jak dojechać - TORFOWISKO TARNAWA - niezwykłe miejsce w Bieszczadach w które warto pojechać z dzieckiem

Torfowisko Tarnawa – jak dojechać

Torfowisko Tarnawa w Bieszczadach znajduje się na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna przy granicy z Ukrainą w tak zwanym Worku Bieszczadzkim. Do torfowiska dojedziemy mijając Nadleśnictwo we wsi Muczne, mijając po prawej stronie Zagrodę Żubrów i Tarnawę Niżną, kierując się do miejscowości Bukowiec. Po drodze mijamy prosperujące w czasach PRL przedsiębiorstwo Igloopol oraz owczarnię. Po lewej stronie, co rusz mijamy słupki graniczne z Ukrainą. Pamiętajcie o tzw. pasie niczyim pomiędzy słupkiem Polskim, a Ukraińskim. Są na nim tzw. fotopułapki i wchodzenie na ten pas spowoduje, że szybko pojawi się na miejscu Straż Graniczna i zapłacicie mandat, więc niech Was nie korci fotografowanie się  tym miejscu. Jak dojechać do Torfowiska Tarnawa

Torfowisko Tarnawa znajduje się w tzw. „Bieszczadzkim Worku”, na terenie nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna. Rozpościerają się tam malownicze krajobrazy i zaskakująco bliska panorama na Bukowe Berdo, Halicz, Krzemień i Kopę Bukowską. Po drugiej stronie torfowisko zamyka San, który stanowi granicę z Ukrainą. (źródło: www.wbieszczady.pl)

Na terenie Torfowiska Tarnawa obowiązują bilety wstępu, ponieważ obiekt ten mieści się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bilet można kupić na miejscu (ale kiedy my byliśmy punkt informacyjny był zamknięty) lub kilka km wcześniej w oznaczonym punkcie i opłaty są naprawdę symboliczne.

4. TORFOWISKO WIĘKSZE – TARNAWA

Na parkingu stoi duża wiata, kilka ławo-stołów oraz tablica i punkt informacyjny. Parking dzieli Torfowisko Mniejsze i Większe. Co więcej, podczas naszego pobytu na parkingu przebywał tylko 1 samochód z dwójka turystów, więc delektowaliśmy się magicznym mikroklimatem, spokojem, śpiewem ptaków i szumiącymi trawami i drzewami. Magia! 

Kiedy przybyliśmy na teren Torfowiska – czerwiec 2022 – kładki, podejścia, most zostały odnowione i widać, że to miejsce bardzo zadbane i czyściutkie. Rezerwat rozpościera się na powierzchni 20 ha.

Torfowisko Większe to spacer 1800 m. My szliśmy pomału, delektując się otoczeniem około 40 minut. Najpierw krótkim odcinkiem wśród łąk, następnie przekraczamy most w malowniczym miejscu i wkraczamy do magicznego bagiennego lasu z brzozami, sosnami i świerkami. Miejsce jest wspaniałe i szczerze polecamy.

Najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach - opis i polecane atrakcje 16 punktów na mapie Bieszczad

Rezerwat - Tarnawa Wyżna - Najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach - opis i polecane atrakcje 16 punktów na mapie Bieszczad dla rodzin z dziećmi

Gdzie pojechać w Bieszczdy z dziećmi - 16 ciekawych miejsc w Bieszczadach - atrakcje dla rodzin z dziećmi - Torfowisko Bieszczady

Polecamy miejsca noclegowe

Zazwyczaj szukamy miejsca noclegowego jak najbliżej obiektu, który chcemy zwiedzać lub nad wodą. Jednak miejsca, które mieliśmy ochotę zwiedzić tym razem w Bieszczadach były oddalone od siebie o kilka i kilkanaście km. Stąd wybór na miejsce noclegowe padł na miejscowość Olszanicy w Osadzie Berna. Cudowny klimat i sympatyczni właściciele. Polecamy ta lokalizację, która stanowi doskonałe miejsce wypadowe do ielu miejsc – bliskość do Uherzec Mineralnych, Mucznego, Ustrzyk Dln. itp Co więcej – cisza, spokój i wielki rozgwieżdżony nieboskłon po zachodzie słońca. Dla nas istotny jest również fakt, że gospodarze nie mieli żadnych zastrzeżeń, że przyjedziemy z 3 pieskami.

polecane miejsca noclegowe z psem

polecane miejsca noclegowe dla rodzin z dziećmi z psem Bieszczady Uherce Lutowiska Ustrzyki Muczne

Osada Berna to 3 klimatyczne domki. Zwróciłam uwagę na dbałość o każdy detal – począwszy od obrazów, pościeli i lampek w 2 sypialniach, wystroju saloniku z ręcznie wykonanymi łapaczami snów, łazienki z cudowną komódką i lustrem, a na kubeczkach i garnkach w aneksie kuchennym kończąc. Przy tym, dodatkowy zapach drewna i woreczków z suszonymi ziołami i wspaniałej werandy na górce. mieliśmy również do dyspozycji altankę, w której goście mogą zapalić ognisko, grilla oraz wypocząć w hamaku. Gdybyście szukali namiaru na tego typu miejce podsyłam link do ich profilu na Fb – Osada Berna

polecane domki Bieszczady - dla rodzin z dziećmi , akceptacja zwierząt - domek 2 sypialnie kuchnia łazienka 6 osób

klimatyczny domek w Bieszczadach - polecane noclegi dla rodzin z psem

domek Bieszczady - Olszanica Uherce Muczne Stuposiany - domek dla rodziny z dziećmi i psem

Bardzo dużo ciekawych obiektów noclegowych na terenie całego naszego kraju znajdziecie na stronie Itaki /klik/ Warto tam zaglądnąć, aby się rozeznać i zrobić rezerwację. Ja zawsze zaczynam od szukania fajnego miejsca noclegowego, gdyż nie wyobrażam sobie  jechać w ciemno z trójką dzieci i zazwyczaj z pieskami. W większości miejsc możecie jeszcze wykorzystać w te wakacje bon turystyczny, który jest ważny do 30 września 2022 roku. 


5. TARAS WIDOKOWY NA RODZINE BOBRÓW I ICH ŻEREMIA

Dla uproszczenia przedstawiam Wam mapkę, gdzie znajduje się wspomniany taras widokowy, bo bardzo łatwo go przegapić, zwłaszcza, że nie ma tam parkingu. Chcąc podglądać życie bobra i żeremia, zapatrzeć się w spokoju na malownicze i dzikie rozlewisko jesteśmy zmuszeni stanąć na poboczu drogi. My mimo, że staraliśmy się zachowywać bardzo cicho, nie udało nam się dojrzeć bobra, ale pokazaliśmy dzieciom w jakich warunkach żyją bobry. Mieliśmy za to możliwość podglądania rodziny kaczątek.

taras widokowy bóbr muczne - jak dojechać mapa

bobry taras widokowy bieszczady - jak dojechać - gdzie się znajduje

Bieszczady atrakcje dla dzieci - 16 fajnych miejc gdzie warto pojechać z dzieckiem

6. LEŚNY ZWIERZYNIEC W LISZNEJ

Niedaleko miejscowości Cisna – w Lisznej polecamy Leśny Zwierzyniec. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie mieliśmy możliwość pogłaskać jelenia, stanąć w oko w oko z dzikiem i sową, posiedzieć nad jeziorkiem, podziwiać mnogość różnego ptactwa, owieczki kameruńskie, nutrie, króliki itp A 1 czerwca 2022 na świat przyszła malutka biała lama! Przy wejściu do Zwierzyńca można zakupić kubeczek z pokarmem.

Mini ZOO w Lisznej dostępne jest dla turystów tylko w sezonie letnim, czyli od maja do końca września w godzinach 10:00-17:00.

Liszna Cisna Leśny Zwierzyniec

7. BUKOWE BERDO – ŁATWY SZLAK NA WĘDRÓWKĘ Z DZIECKIEM

Bukowe Berdo można zaliczyć do łatwiejszych podejść. Byliśmy, kiedy Nela miała 4 latka, a Borys 7 i wspaniale sobie poradzili, mimo, że wracaliśmy dłuższą trasą. Cała naszą wędrówke oraz cudowne, malownicze widoki uwieczniłam we wpisie –

Bukowe Berdo szlak w Bieszczadach, który pokonaliśmy z małymi dziećmi i był to strzał w 10!

8. DREZYNY ROWEROWE W BIESZCZADACH – UHERCE MINERALNE 

drezyny rowerowe Bieszczady Uherce Mineralne

50 drezyn i 47 km torów w Uhercach Mineralnych w Bieszczadach. Wspaniała przygoda dla rodzin z dziećmi i jednocześnie aktywny wypoczynek. Możliwość włożenia fotelika samochodowego dla dziecka w specjalnym koszu w każdej drezynie.

Na całodniową wycieczkę na drezynach byliśmy z moimi rodzicami i siostrą z mężem kilka lat temu i wspominam doskonale, dlatego i Wam szczerze polecam. Przy czym jeśli myślicie, że pedałować będzie Wasze dziecko to uprzedzam – to nie jest takie łatwe. Na niektórych odcinkach potrzeba trochę siły, ale już nastolatek z pewnością sobie poradzi. Całość opisałam w artykule:

Drezyny w Bieszczadach z dzieckiem i my u schyłku lata

9. MALOWNICZY WODOSPAND NA OLSZANCE 

Rzut beretem od dobrze oznakowanych drezyn rowerowych w Uhercach znajduje się malownicze miejsce – wodospad na rzece Olszanka. Sprawił on nam dużą radość, bo miejsce po pierwsze ustronne, zalesione, z pięknym widokiem, a co najważniejsze dla dzieci w gorący dzień – można się w nim wykąpać! Jest to niewątpliwe wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi w Uhercach.

wodospad Olszanka jak dojechać - uherce Mineralne - najpiękniejsze wodospady Bieszczady

buty trekkingowe dla dzieci rozmiar 28 29 30 Regatta

wodospad w Bieszczadach Uherce

10. BASEN W BIESZCZADACH – FRAJDA DLA DZIECI I DOROSŁYCH

W Bieszczadach znajdują się dwa fajne baseny. Z których jeden znamy doskonale, gdyż wielokrotnie w nim gościliśmy o każdej porze roku. Basen w Bieszczadach, a konkretnie w Lesku składa się z basenu wewnętrznego, w którym do dyspozycji są duże szatnie, zjeżdżalnie, w tym zjeżdżalnia wodna rurowa o długości zjazdu 58 m, jest też rwąca rzeka, gejzery wodne i bar. Możemy tez liczyć na zniżkę po okazaniu Karty Dużej Rodziny. W okresie wakacyjnym możemy delektować się podgrzewaną wodą na basenie zewnętrznym. 

11. BASEN W USTRZYKACH DOLNYCH

W Ustrzykach Dolnych Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do kompleksu basenów zewnętrznych z czterema zjeżdżalniami, biczami i masażami wodnymi, placem zabaw dla dzieci i dorosłych, oraz do krytej pływalni z odnową biologiczną i kompleksem boisk sportowych. Ponadto mamy do dyspozycji sauny, solarium, łaźnię parową, sauny infrared oraz siłownię sportowo-rekreacyjną,. Co więcej, do dyspozycji gości są noclegi, sklepik z artykułami basenowymi i strojami plażowymi.

12. TAJEMNICZY KAMIEŃ LESKI – Bieszczady – atrakcja dla dzieci i dorosłych

Ile razy stoję u stóp kamienia leskiego, tyle razy mam wrażenie, że stanął w tym miejscu przypadkowo. O jego majestacie i potędze krąży wiele legend, z których mi najbardziej podoba się o pięknej dziewczynie i synu czarownicy:

Przed wiekami, na zamku w Lesku, mieszkała młoda dziedziczka. Była tak, piękna, że kochali się w niej wszyscy okoliczni młodzieńcy. Wielu nie mogło spać po nocach, marząc o urodziwej dziewczynie i snując plany wspólnego życia.
Był wśród nich syn miejscowej czarownicy. Wielokrotnie próbował zwrócić na siebie uwagę dziedziczki, lecz ona raz po raz odrzucała jego zaloty. Postanowił więc zdobyć ją w inny sposób. Poszedł do matki i wszystko jej opowiedział. Czarownica roześmiała się głośnym, przerażającym chichotem, który niósł się po całych Bieszczadach. A potem podeszła do swojego kotła i zaczęła szeptać zaklęcia.
O świcie dziewczyna narzuciła na siebie halkę i wyszła z zamku. Oczy miała zasnute mgłą i szła przed siebie, popędzana szeptami wiedźmy. Już zbliżała się do chaty, już syn czarownicy niemal dostał ją w swoje łapy… Ale Niebiosa nie pozwoliły na hańbę. Nagle z bezchmurnego nieba strzelił grom i trafił wprost w chatę czarownicy, zamieniając ją w głaz, zwany odtąd Kamieniem Leskim. Zaś dziewczyna, zamieniona w migoczącą gwiazdę, każdej nocy świeci nad Leskiem, przypominając o Boskiej karze i swoim ocaleniu. /źródło: https://www.bajkowyzakatek.eu/2017/06/polskie-legendy-kamien-leski.html/

Jak dojechać na Kamień Leski?

Bardzo łatwo trafić na Kamień Leski jadąc trasą Lesk – Ustrzyki Dln. mijając go po prawej stronie. Aktualnie u jego stóp trwa budowa bajecznej chatki z piernika, której słodkie, lukrowanej kolory aż trudno przeoczyć.

wodoodporny plecak na wycieczki 20 litrów różowy damski

Planując tę kilkudniową eksploracje Bieszczad podjęłam współpracę z marką    Regatta Logo

Na zdjęciach przedstawiłam idealną na piesze, w tym górskie wycieczki – odzież dla dzieci i dorosłych. Testowaliśmy ją w różnych warunkach, nie oszczędzając jej. Buty trekkingowe chodziły po wodospadzie, Ola wpadła w spodenkach i t-shircie do wody, który z uwagi na świetny materiał wysechł na słońcu zanim zdążyła dojść do auta, żeby się przebrać. Co więcej, wszystkie nasze spodenki i koszulki  są cieniuteńkie, odprowadzają ciepło i są uszyte  szybkoschnących materiałów.

Softshelle są z z rozciągliwego materiału, co umożliwia największą swobodę i co warto zaznaczyć są pokryte hydrofobową warstwą o wodoodpornych właściwościach.

Najbardziej jednak ze wszystkich produktów marki Regatta zachwyciły nas dziecięce kurtki. Dawno nie widziałam tak zachwyconych buziek!

Regatta – dziecięca kurtka przeciwdeszczowa Rayz
Dziecięca kurtka przeciwdeszczowa Rayz z wbudowana latarką - kurtka trekkingowa jest wykonana z wodoodpornej, oddychającej, elastycznej tkaniny Isotex

 

Bieszczady atrakcje dla dzieci, ciekawe miejca, Bieszczady dla dzieci, opis lokalnych atrakcji torfowisko żubry wodospad zoo

kurtka trekkingowa męska , płaszcz trekkingowy zwężany w pasie damski parka pomarańczowa

odblaskowe kurtki na wycieczkę trekkingowe w góry ISOTEX odporna na deszcz i wiatr niebieska kurtka dziecięca w góry

softshell dziecięcy zielony odblaskowy Regatta EXTOL STRETCH trekkingowa odzież dla dziewczynki i chłopca

kurtka dla dziecka EXTOL STRETCH to rozciągliwy materiał - trekkingowy softshell dla dziewczynki i chłopca zielony

Bieszczady dla dzieci - gdzie wybrać się w Bieszczadach z dzieckiem - Kamień Leski wodospady torfowisko żubry basen

damski plecak z warstwą hydrofobową z recyklingu Regatta

13. BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA

Bieszczadzka ciuchcia to prawdziwy rarytas, zaliczany do ciekawszych atrakcji dla dzieci w Bieszczadach. Dymiący parowóz ciągnie półotwarte wagoniki, z których możemy podziwiać przyrodę.

TRASA I: MAJDAN – BALNICA  – MAJDAN  – około 2 h  + 30 min postoju

czynna również w okresie zimowym

TRASA II: MAJDAN – DOŁŻYCA – MAJDAN  – około 1 h + 20 min postoju – nieczynna w 2022 roku, do odwołania

bieszczadzka ciuchcia - bieszczadzka kolejka leśna - atrakcja dla dzieci Bieszczady Przy czym amatorów spektakularnych widoków, muszę nieco przystopować. Przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną to fajna zabawa, to degustacja na postoju bieszczadzkiej pajdy chleba z domowym smalcem i ogórasem, jednak widoki są ot średnie. Nam się podobało, ale my lubimy tego typu atrakcje. Nasz wagonik nie był zatłoczony i wybraliśmy ostatnie miejsca, dzięki którym cieszyliśmy się widokiem całego pociągu na zakrętach oraz uciekających sprzed naszych oczu torów. Na peronie można pooglądać zabytki – telegrafy, telefony, stare rozkłady jady itp.

 

 

 

 

 

 

 

chleb ze smalcem regionalnym Bieszczady

postój 30 minut bieszczadzka kolejka leśna - bieszczadzkie specjały

14. TAMA MYCZKOWCE (W CIENIU WIELKIEJ TAMY W SOLINIE)

odsyłam do artykułu –

Zapora wodna w Myczkowcach /klik/

15. PARK MINIATUR SAKRALNYCH – MYCZKOWCE

Park Miniatur Sakralnych to niewielki park z miniaturami obiektów sakralnych  z obszaru pogranicza – Polski, Słowacji i Ukrainy. Gwarantuję, że Was zachwyci! Zdjęcia możecie pooglądać tutaj –

Park miniatur sakralnych /klik/

16. KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH – RUINY WZAGÓRZU

Ruiny klasztoru są naprawdę imponujące, nie brak tam miejsc, które poruszą wyobraźnie dzieci i dorosłych. Znajduje się tam również ogród oraz możliwość wejścia na wieżę widokową, co dla moich dzieci było nie lada gratką! Więcej na temat klasztoru przeczytacie na stronie – TwojeBieszczady

17. PYSZNE REGIONALE JEDZENIE

Nie tyle, co Wam polecam pyszne bieszczadzkie specjały, ale również miejsce w którym można odpocząć, Chata Starych Znajomych znajduje się w zielonej i spokojnej okolicy u podnóża Bieszczadów, na trasie Sanok-Lesko. Byliśmy w restauracji kilkakrotnie i za każdym razem wybieraliśmy z menu inny regionalny przysmak. Z czystym sumieniem mogę polecić – fuczki, placek po bieszczadzku i pierogi z bryndzą i czosnkiem niedźwiedzim oraz cudowną w smaku, nieprzesłodzoną, mrożoną białą frappe.

Chata Starych znajomych dysponuje bardzo dużym zacienionym ogrodem, w którym mile widziane są pieski i zawsze mogą liczyć na miskę wody. Znajdują się tam również atrakcje dla dzieci – plac zabaw na zewnątrz, a wewnątrz obok baru kącik zabaw. Na ścianach wiszą obrazy, które są utworzone z tysięcy misiowych puzzli. Podczas czekania na danie możecie zagrać w szachy, pospacerować lub podziwiać zabytkowe eksponaty.

18. PUNKTY WIDOKOWE W BIESZCZADACH

Najpiękniejszy widok na Bieszczady rozpościera się z ruin w miejscowości Manasterzec. Co więcej, macie możliwość przenieść się w wyobraźni do zamku i obwarowań, gdyż ruiny należą do Zamku Sobień.

Nie będę Wam jednak robić apetytu na to miejsce w 2022 roku, gdyż aktualnie ten magiczny zakątek jest remontowany.

Stąd moja propozycja przejechania się malowniczą trasą nr 28 prowadzącej z Leska do Przemyśla. Taras widokowy na góry słonne znajduje się w zacienionym lasku, przy głównej drodze, gdzie można nie tylko delektować się pięknym widokiem, przy przejrzystej pogodzie, ale odpocząć na ławeczkach podczas podróży.

Góry Słonne punkt widokowy 550 m. npm malowniczej trasie nr 28 prowadzącej z Leska do Przemyśla

Przedstawiłam Wam jedynie mały przegląd atrakcji dla dzieci w Bieszczadach. Każde z tych miejsc zachwyci zarówno amatora pieszych wycieczek, jak i typowego mieszczucha. Bieszczad nie można nie kochać., pod warunkiem, że macie chęć zwiedzić coś więcej niż zaporę na Solinie i stragany. Rolkę z naszej kilkudniowej wyprawy możecie zobaczyć na moim kanale na Ig również w wyróżnionych relacjach. I powiem Wam coś więcej – C.D.N…..

PODSUMOWANIE: 

Bieszczady atrakcje dla dzieci 

  • gdzie pojechać w Bieszczady 
  • co warto zobaczyć w Bieszczadach 
  • polecane miejsce noclegowe
  • odzież trekkingowa dla dzieci i dorosłych
  • co można robić w Bieszczadach 
  • Bieszczady atrakcje dla dzieci
SPIS TREŚCI ukryj
7. 18 magicznych miejsc w Bieszczadach bez chińskich pamiątek i komercji