Dzieci XXI wieku mają coraz więcej pokus związanych z nowinkami technologicznymi, co niejednokrotnie powoduje problemy z koncentracją  Dlatego tak ważne jest stymulowanie mózgu od  najmłodszych lat. Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci w wieku szkolnym potrzebują naszej uwagi i czasu. Zorganizowanie takiej rozrywki w domu nie musi być czasochłonne. Można uatrakcyjnić ją przeróżnymi grami na koncentrację, spostrzegawczość, logiczne myślenie. To z kolei pozytywnie wpłynie również na budowanie wiary we własne możliwości u starszaków, a u maluszków – na rozwój motoryki małej. Przeglądnęłam masę gier dla dzieci i wybrałam 10 szczególnych, takich, które będą rozwijać  umiejętność koncentracji u dziecka.

10 gier na rozwój koncentracji u dzieci

Można szukać powodów, dlaczego nasze dziecko ma problem z koncentracją. I o ile nie znajduje odpowiedzi w przypadku maluszków, o tyle doskonale wiem, z czego wynikają problemy u dzieci starszych. Przyznaj z ręką na sercu, ile Twoje dziecko spędza czasu przed telewizorem, telefonem czy komputerem? Ha! Mam Cię! I nie to, że moje dzieci nie używają urządzeń elektronicznych. Jestem mamą taka jak Ty i też borykam się z tym wszystkim na co dzień. Gry na smartfonie wciągają tragicznie! Nowinki z social mediów potrafią zawrócić w głowie już 8-latce, a króciutkie filmiki na YouTube przyciągają ponad wszelką wątpliwość. I to przez nie dziecko zatraca kontakt z rzeczywistością.

Co do młodszych i starszych dzieci, mam Wam do przekazania kilka wskazówek, które wspomagają koncentrację.

Co pomaga na koncentracje u dziecka:

  • Krok pierwszy – poświęć czas swojemu dziecku – badania wykazują, że im więcej czasu poświęcasz dziecku, tym jest ono inteligentniejsze i chętne do wykonywania różnego rodzaju zadań
  • Krok drugi – właściwe odżywianie i odpowiednie nawadnianie organizmu
  • Krok trzeci – dużo odpoczynku i mocny, zdrowy sen
  • Krok czwarty – budowanie zainteresowań
  • Krok piąty – ograniczanie czasu przed ekranem tv, komputerem, telefonem
  • Krok szósty – ruch i przebywanie na świeżym powietrzu

Szukasz inspiracji, co zrobić w przypadku kroku pierwszego i czwartego?  Skorzystaj z pomysłów, które przygotowaliśmy wraz z marką Kapitan Nauka. Znajdziesz wśród nich zabawy i gry na koncentrację dla niemowlaczków, roczniaków, dwulatków, przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Każda z tych zabaw poprawia nie tylko koncentrację, lecz także pamięć.

gry planszowe dla 6 latka na ćwiczenie pamięci i na koncentrację - pomysł na prezent dla 6 latka

UWAGA – na końcu artykułu – ogłaszam KONKURS Świąteczny 

Mam też dla Was rabat na wszystkie zakupy

na stronie Kapitan Nauka /klik/ – 15% rabatu

– na całą ofertę do 20 grudnia (promocja łączy się z innymi promocjami trwającymi w sklepie)

kod rabatowy: WKAWIARENCE22

gry usprawniające pamięć, wpływające na koncentrację


10 gier na koncentrację u dzieci

– propozycje dla 10latka, 6latka, 2latka i niemowlaka

1. KARTY KONTRASTOWE MALUCHA – ROZWIJAJĄCE WIDZENIE KSZTAŁTÓW I KOLORÓW

Karty kontrastowe dla niemowlaków od 3. miesiąca życia oferują zabawy stymulujące widzenie oraz rozpoznawanie kolorów i kształtów. W zestawie znajdziemy aż 10 dwustronnych kart oraz świetny poradnik dla rodziców, dzięki któremu dowiadujemy się, jak wspomagać rozwój wzroku dziecka od pierwszych chwil życia, co powinno nas zaniepokoić, a także jak bawić się kartami. Poradnik to przystępnie podana wiedza w pigułce na temat kształtowania umiejętności widzenia, koncentracji i uwagi wzrokowej u niemowlaka.

karty kontrastowe dla niemowląt Kapitan Nauka

Każda karta ma zaokrąglone brzegi i jest wykonana z wytrzymałego, dobrej jakości kartonika. Ma duży format 13 cm x 13 cm, co poszerza pole widzenia niemowlaka. Na poszczególnych kartach kontrastowych znajdują się rysunki w różnych kolorach i kształtach. Całość jest spięta tasiemką.

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

zabawy stymulujące wzrok i rozwijające koncentracje u niemowlaka

zabawy kontrastowe dla niemowlaka - Karty biało czarno czerwono niebieskie 3 miesiące

2. KARTY SENSORYCZNE MONTESSORI – ZWIERZĘTA – ROZWIJAJĄCE WIEDZĘ O ŚWIECIE

karty sensoryczne dla 2 latka o zwierzętach - metoda Montessori karty gra

Zestaw kart sensorycznych Montessori Zwierzęta składa się z 34 bardzo dobrej jakości dwustronnych kart obrazkowych z wypukłymi elementami. Do pakietu dołączony jest również poradnik dla rodziców, z którego dowiemy się, kim była Maria Montessori, poznamy etapy rozwoju dziecka oraz przygotujemy się do zabaw na każdy dzień, stymulując rozwój zmysłów i pobudzając ciekawość świata.

gry montessori dla 3 latka i 2 latka Kapitan Nauka

Karty sensoryczne to nie tylko zabawa dla najmłodszych. Dzięki nim, 5–6-latek może ćwiczyć sylaby, głoski, literki, tworzyć zbiory oraz zagadki i je rozwiązywać.

Daj dziecku czas i przestrzeń, nie przerywaj mu i wierz w jego umiejętności. To prowadzi do sukcesu. 

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

  1. KARTY OBRAZKOWE MONTESSORI – DŹWIĘKI WSPIERAJĄCE ROZWÓJ MOWY

Karty obrazowe Montessori. Dźwięki to zestaw 17 dwustronnych, grubych kart w małym pudełeczku, który łatwo wrzucić do torebki i zabrać na spacer czy w podróż. Można je wykorzystywać w każdym momencie, kiedy tylko nasze dziecko ma na to chęć i ma ochotę na beztroską zabawę.

karty obrazkowe Montessori Kapitan Nauka

Zabawy inspirowane metodą Marii Montessori zachęcają do mówienia, rozbudzają ciekawość świata u maluszka i ćwiczą prawidłową wymowę już od pierwszego roku życia. Ilustracje przedstawiają przedmioty, pojazdy i zwierzątka, które wydają charakterystyczne dźwięki. Pod rysunkami znajdują się podpisy, które stanowią podstawę wspaniałej zabawy.

Dołączony do kart poradnik podpowiada, jak wykorzystać karty na różne sposoby.

karty sensoryczne , karty na rozwój pamięci i koncentacji u rocznego dziecka

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

4. KARTY OBRAZKOWE MONTESSORI – EMOCJE – BUDUJĄCE WIARĘ WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI

Karty obrazkowe Montessori. Emocje prezentują zdjęcia dzieci wyrażające różne uczucia oraz podpisy, które pomagają wyrazić to, co się czuje w danej sytuacji. To doskonały trening inteligencji emocjonalnej i empatii, a także ćwiczenie koncentracji i spostrzegawczości.

Emocje karty obrazowe dla dzieci w wieku 3 - 4 lata Kapitan Nauka

Do zestawu dołączony jest poradnik dla rodziców z pomysłami na zabawy opracowanymi przez certyfikowaną nauczycielkę Montessori. Znajdziesz w nim inspiracje, jak zająć zarówno malucha, jak i przedszkolaka. Sprawdź, co spodoba się Twoim dzieciom: czytanie, zabawa w pytania, potworki, a może łowienie.

Karty spięte są sznureczkiem, by nie zgubiły się w plecaku czy torbie. Dzięki małemu, poręcznemu formatowi możesz je zabrać ze sobą np. na wycieczkę.

karty obrazkowe dla przedszkolaka pokazujące emocje - gra na rozwój pamięci, logiczne myślenie

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

5. MIŚ I PSZCZOŁY – GRA NA KONCENTRACJĘ DLA DZIECI 3-7 LAT

gra dla 1 osoby planszowa - gra dla dzieci Miś i Pszczoły Kapitan Nauka - gra dla 4 latka ucząca samodzielności i podejmować decyzję„Miś i pszczoły” to doskonały przykład gry, która pozytywnie wpływa na koncentrację, kreatywność, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Przy tym jest bardzo kolorowa, zaskakująca i pomysłowa. Przyświeca jej cel, który rzadko można spotkać w grach planszowych dla dzieci – współpraca pomiędzy graczami! Co więcej, dziecko może z powodzeniem grać w tę grę samodzielnie, tworząc jednoosobową drużynę!

Gra polega na wyścigu z sympatycznym misiem. Pomaga zrozumieć dziecku, jak fajnie jest być w grupie oraz jak przyjemna i wesoła jest praca zespołowa. Zawodnicy wcielają się w role pracowitych pszczółek, które zbierają nektar z najpiękniejszych kwiatów na łące, aby stworzyć z niego plastry miodu.

Elementy gry: wielobarwna plansza z drogą misia oraz łąką dla pszczółek, koło losujące wraz z plastikową wskazówką, miś na podstawce, 10 plastrów miodu, ul 3D, 2 motylki, 3 garnce miodu i 12 pszczółek.

Moje dzieci uwielbiają grać w „Misia i pszczoły” . Jest wtedy wesoło i zabawnie. Gra sprawia dużo frajdy zarówno młodszym, jak i starszym graczom.

gra planszowa dla 3 latka

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

6. BAZGRAKI KODUJĄ – PISZĘ I ZMAZUJĘ

Bazgraki to jedna z tych zabaw dla dzieci, które szczerze polecam! Książeczka na spirali z mnóstwem zagadek i rebusów ze zmywalnym flamastrem w zestawie. Książeczki są dedykowane dzieciom w wieku 3–6 lat, ale według mnie ucieszy się z nich również 7- czy nawet 8-latek.

Książeczka „Bazgraki kodują” wprowadza dzieci w podstawy programowania poprzez zabawę. Dziecko pomaga tytułowym Bazgrakom odczytać zaszyfrowane hasła, koduje za pomocą symboli ich podróże, tworzy algorytmy parkowania i ma za zadanie stworzyć swoje imię w języku maszyny kodującej.

książeczki ze mazakiem zmywalnym - gry logiczne rebusy dla 5 latka - kodowanie dla 5 latka

Jest to książeczka wielokrotnego użytku, uczy koncentracji, przygotowuje do nauki kodowania, informatyki, matematyki. Jest to doskonały trening logicznego myślenia i spostrzegania wzrokowego.

(w pozycjach poniżej znajdziesz inne produkty uczące kodowania dla dzieci)

kodowanie dla 6 latka - książka z flamastrem zmywalnym dla 6 latka Kapitan Nauka - zagadki dla 6 latka

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

7. GRA EDUKACYJNA NA KONCENTRACJE – POLSKA

Gra edukacyjna „Polska” to wspaniały sposób, aby Twoje dziecko poznało swój kraj poprzez zabawę. To też wyśmienity sposób, aby zaszczepić bakcyla podróżowania. Dziecko bierze udział w pełnym przygód wyścigu po Polsce. W tej podróży przydadzą się bystre oko, koncentracja i refleks.

Dzięki tej grze dziecko ćwiczy spostrzegawczość, trenuje uwagę i pamięć, a przy okazji poznaje najpiękniejsze zakątki Polski.

gra o Polsce dla 9 latka - gry planszowe dla 9 latki

Gra edukacyjna Polska jest dedykowana dzieciom już od 5. roku życia, ale doskonale będą się bawić przy niej również 10-latki i starsze dzieci. Pełna emocji rozgrywka trwa około pół godziny. Ma kilka wariantów rozgrywki, można więc bawić się na wiele sposobów, dostosowując rozgrywkę do temperamentu graczy. W podróż po Polsce można wybrać się również w grupie i grać drużynowo. Co więcej, gra otrzymała wyróżnienie w konkursie Zabawka Roku 2018 roku.

gra planszowa o Polsce - Polska planszówka dla 8 latka

Moje dzieci na tyle opanowały Grę Polska Kapitana Nauki, że udało im się mnie złapać na kilku pomyłkach podczas rozgrywki, co sprawiło im niebywałą frajdę (a co jednocześnie buduje w nich wiarę we własne możliwości).

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

8. MAŁY INWESTOR – GRA RODZINNA O PIENIĄDZACH

„Mały inwestor” to idealny pomysł na zabawę dla rodzica, który pragnie nauczyć swoje dziecko odpowiedzialności i szacunku do pieniądza.

W tej grze przeznaczonej dla całej rodziny gracze – uczą się mądrego zarządzania budżetem domowym. W tej grze wszystko odbywa się jak w realnym życiu – trzeba robić zakupy, oszczędzać, aby mieć gotówkę na czarną godzinę, np. na wypadek  zdarzeń losowych, oraz oczywiście zarabiać i inwestować zarobione pieniądze, by pomnażać oszczędności.

To również doskonały sposób na ćwiczenie koncentracji. Dziecko musi zaplanować zwycięską strategię, zapamiętać ją, a potem zrealizować. A niekiedy elastycznie ją też zmienić. Pomysłowość i zaangażowanie w rozgrywkę gwarantowane!

gra o oszczędzaniu i wydawaniu pieniędzy dl adzieci w wieku 7 lat - pomysłowa gra dla 7 - 10 latka

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7. roku życia, ale z pomocą starszego rodzeństwa i rodzica wspaniale poradzą sobie z nią też 6-latki. Mimochodem będą się też uczyć liczenia i zostaną wprowadzone w świat finansów i odpowiedzialności za swój budżet.

„Mały inwestor” to świetny pomysł na prezent i długie wieczory, bo zaangażuje całą rodzinę.

gra planszowa typu eurobiznes monopol dla całej rodziny Kapitan Nauka Mały Inwestor

gra dla 7 latka o zarabianiu pieniedzy o wydatkach, Mały Inwestor Gra rodzinna od 7 lat Kapitan Nauka-

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

9. ZAKODOWANY KOSMOS – POZNAJEMY PODSTAWY PROGRAMOWANIA I SIĘGAMY GWIAZD

gra na kodowanie dla 8 latka o kosmosie planszówka

Fenomenalna gra na kodowanie, a tym samym na koncentrację i orientację przestrzenną dla starszych dzieci, mniej więcej od ósmego roku życia. Młody gracz wciela się w rolę pilota pojazdu kosmicznego i startuje w międzygalaktycznym wyścigu. Chcąc zdobyć bazy przeciwników, wykorzystuje tunele czasoprzestrzenne.

W grze Zakodowany kosmos  może grać od 2 do 4 graczy, ale możliwy jest też wariant drużynowy, co jest równie ekscytujące. Możliwość blokowania innych zawodników, szalone zwroty akcji, modyfikacje ułożonych wcześniej tras trzymają w napięciu przez całą grę. Gracz musi być maksymalnie skoncentrowany i kreatywny w swoim działaniu.

Gra na kodowanie od Kapitana Nauki zawiera gwiaździstą planszę z panelem do kodowania, 4 pionki-rakiety, 4 statki kosmiczne w formie puzzli oraz 7 żetonów kodowania i 65 żetonów podróży.

Gra planszowa na temat kodowania dla 9 latka o kosmosie - Zakodowany Kosmos Kapitan Nauka recenzja gry

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

10. ZAKODOWANY ZAMEK – GRA ROZWIJAJĄCA KREATYWNOŚĆ I KONCENTRACJĘ

Zakodowany Zamek recenzja opis gry planszowej o kodowaniu dla 7 latka

Zakodowany zamek otrzymał wyróżnienie w konkursie Perełka 2020 oraz zgarnął nagrodę główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. I wcale to nie dziwi, bo gra rozwija w dziecku pomysłowość, logiczne myślenie, koncentrację i uczy  kodowania. Można ją zaproponować dzieciom już od 4. roku życia. Jednak uczniowie w wieku szkolnym będą czerpać z niej największą korzyść!

Celem gry jest ułożenie sekwencji kart, przygotowując trasę prowadzącą do skarbów. Gracz wciela się w czarodzieja, który musi przechytrzyć ducha i zebrać cztery cenne skarby. Gra Zakodowany zamek jest niezwykle pomysłowa i kolorowa, a przy tym osnuta mgiełką magii. Sprawia, że trudno się od niej oderwać. Średni czas rozgrywki wynosi 20 minut, ale młodsze dzieci będą w nią grać nieco dłużej. Wiecie,  że można w nią też zagrać samemu?

Dzięki grom planszowym na kodowanie dziecko uczy się zasad programowania bez użycia komputera. Młody gracz mimochodem poznaje algorytmy, tworząc z kart sekwencje i zrozumiałe komunikaty. Poza tym to wspaniała zabawa i świetny pomysł na urozmaicenie wolnego czasu.Zakodowany Zamek recenzja opis gry planszowej o kodowaniu dla 6 latka

dostępne np. tutaj – z rabatem 15% do 20/grudnia/2022 na hasło: WKAWIARENCE22

Opisałam Wam aż 10 gier, które w sposób bezpośredni rozwijają koncentrację u dziecka. Planszówki mają też wiele innych plusów, takich jak nauka pracy zespołowej, logiczne myślenie, pomysłowość, wiara we własne możliwości. Uczą też, jak radzić sobie z porażką, pokazując, że nie trzeba  być zawsze zwycięzcą, aby się dobrze bawić.

Mam dla Was rabat na wszystkie zakupy na stronie Kapitan Nauka /klik/ – 15% rabatu

– na całą ofertę do 20 grudnia (promocja łączy się z innymi promocjami trwającymi w sklepie)

kod rabatowy: WKAWIARENCE22


KONKURS Świąteczny 

najlepsze gry planszowe dla 8 latka Moje Drogie, mam dla Was nie lada gratkę! Marka KAPITAN NAUKA ufundowała dla 3 osób – po 1 grze planszowej:

  1. Karty sensoryczne zwierzęta
  2. Zakodowany zamek
  3. Mały inwestor

1. konkurs dla fanów wkawiarence.pl  na facebooku lub na Instagramie (dla osób,  które polubiły profil na Fb lub Ig)
2. w komentarzu tutaj na blogu opublikuj napisz jak zazwyczaj spędzacie Święta Bożego Narodzenia, napisz którą grę planszową wybierasz i dla kogo będzie przeznaczona
3. rozdanie trwa od 11.12.2022 do 16.12.2022 roku do północy (piątek)
promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Fb i Ig

regulamin:

1. Sponsorem konkursu jest Marka Kapitan Nauka, a organizatorem konkursu jest blog wkawiarence.pl 
2. Nagrodą w konkursie są dla 3 osób – po 1 egzemplarzu wybranej gry
3. Konkurs trwa od  11.12.2021 do 16.12.2021 roku do północy (piątek) Wysyłka nagrody tylko na terenie kraju.
4. Zwycięzcy zostaną podani tutaj na blogu maksymalnie do 18.12.2022 (więc proszę zaglądać)
5. Promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook i Instagram


Będąc z dzieckiem w poradni pedagogiczno-psychologicznej na badaniu w kierunku dysleksji, a konkretnie dysgrafii, rozmawiałam z pedagog i psycholog, jak istotne dla rozwoju dziecka są gry planszowe. Zwiększają koncentrację, poprawiają pamięć, zmniejszają poziom stresu  i poprawiają samopoczucie, a przede wszystkim  budują wiarę we własne możliwości.

A może już znacie opisane przeze mnie gry na koncentracje dla dzieci lub polecacie inne?