W poszukiwaniu najciekawszych atrakcji na podkarpaciu dla dzieci i dorosłych dotarliśmy do Jasła do skansenu archeologicznegoKarpacka Troja. Jest to miejsce ciekawe z bardzo wielu powodów. W Karpackiej Troi czyli w skansenie w Trzcinicy (5 km od Jasła) można spędzić cały dzień i przenieść się do przeszłości. Stwierdziliśmy, że to świetne miejsce na podkarpaciu dla rodzin z dziećmi

podkarpacie atrakcje dla dzieci Karpacka Troja skansen Jasło

Rok 2020 jest to czas szczególny, w którym szukam miejsc z dala od zgiełku, natłoku ludzkich twarzy. Wolimy dmuchać na zimne, stąd też nasza rezygnacja z wakacji w Bibione. Zdecydowaliśmy się odwiedzić kilka ciekawych miejsc na podkarpaciu w niedalekim oddaleniu od domu.

Co prawda wyobrażamy sobie dość realistycznie nasz ukochany Hel (wpisy: atrakcje na Helu, aquapark Reda, wakacje nad morzem), jednak póki co zabraliśmy się za remont w domu i korzystamy z dobrodziejstw podkarpacia. Nasz rejon już mamy poznany niemal perfekcyjnie, stąd artykuł na blogu: atrakcje na podkarpaciu dla dzieci Przemyśl i okolice.

Niestety nie posiadam zdjęć bieżących, z wycieczki do Karpackiej Troi czyli do skansenu archeologicznego w Trzcinicy – 5 km od Jasła na podkarpaciu, Jednak wygrzebałam w katalogu prywatnych zdjęć, cała serię sprzed 2 lat z wycieczki z moimi rodzicami ( kiedy moja córka najmłodsza w wieku 2 lat miała styl operetkowy – milion korali i lśniące torebki  😀 )  Skansen ma to do siebie, że zmiany zachodzą w nim pomalutku, dlatego obrazy, które Wam pokazuję są niemal identyczne z tymi, które możecie ujrzeć w 2020 roku.

Jasło – atrakcje dla dzieci

Zdawać by się mogło, że skansen to nie miejsce dla rodzin z dziećmi. Nie ma w tym krzty prawdy. Moje dzieci były zachwycone pomysłem na wycieczkę do Jasła, a dokładnie do miejscowości Trzcinica.

jak dojechać do skansenu Trzcinica koło Jasła Karpacka Troja

KARPACKA TROJA

Karpacja Troja – to skansen archeologiczny, w którym znajduje się aż 160 tysięcy zabytków. Należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W miejscowości, w której znajduje się Karpacka Troja  odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu!

W głównym budynku pooglądaliśmy w sali kinowej film (w dobie epidemii Covid-19 projekcja jest odwołana) i zwiedziliśmy bardzo interesujące muzeum. Atrakcja dla dzieci – niezwykłe zderzenie dwóch światów. Młody człowiek XXI wieku nie wyobraża sobie czasów w których nie istniał internet, smatfon czy telewizor. A brak prądu jest wprost niewyobrażalne (nawet dla osoby dorosłej).

Wizyta w Karpackiej Troi stanowi niezwykłą lekcję historii o świecie naszych przodków.

skansen archeologiczny Jasło Trzcinica

muzeum Jasło Trzcinica skansen

podkarpacie atrakcje dla dzieci - Karpacka Troja

Atrakcje na podkarpaciu dla dzieci – Karpacka Troja

W skansenie w Trzcinicy koło Jasła między innymi podziwiać można:

  • wioskę słowiańską
  • wioskę otomańską
  • kuźnie
  • piec chlebowy
  • wały i chaty z epoki brązu
  • wał palisadowy z bramą

Karpacka Troja skansen Trzcinica koło Jasła

podkarpackie atrakcje dla dzieci Jasło_

Karpacka Troja skansen podkarpacie

co warto zobaczyć w województwie podkarpackim

największe atrakcje turystyczne podkarpacia

najlepsze atrakcje na podkarpaciu skansen Karpacka Troja

najlepsze atrakcje na podkarpaciu skansen Jasło Karpacka Troja

Karpacka Troja podkarpacie atrakcje dla dzieci

Atrakcje na podkarpaciu dla dzieci Karpacka Troja

Atrakcje na podkarpaciu dla dzieci Karpacka Troja

Atrakcje na podkarpaciu dla dzieci Karpacka Troja

Platforma Widokowa na Podkarpaciu

platforma widokowa podkarpacie

ciekawe miejsca na podkarpaciu

Fajną sprawą jest odwiedzenie skansenu z dzieckiem. Dla 6-10 latka jest to niesamowite zderzenie z tym co jest, a co było kiedyś. Mój syn analizował przez 2 dni różnice i nie mógł wyjść z podziwu – jak ludzie żyli, jak sobie radzili. Dziewczynki porównywały na swój sposób. Największe wrażenie zrobiły na nich niskie stropy, drzwi, pradawna kuchnia (tak różna od indukcji  💡 ) i garnki. Klepisko zamiast wygodnego miękkiego dywanu i twarde łóżko do spania.

Atrakcje na podkarpaciu dla dzieci Karpacka Troja zaprasza w swoje progi każdego. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Karpackiej Troi: www.karpackatroja.pl Moim zdaniem jest to doskonały punkt wycieczkowy dla każdej rodziny z dzieckiem. Gwarantuję Wam, że kilkulatki się tam nie nudzą.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ? UDOSTĘPNIJ: